Czy 2023 r. będzie należał do magazynów energii?

Podziel się

Ostatnie lata dla fotowoltaiki w Polsce okrzyknięto jako „złoty wiek”. Imponująca liczba inwestycji w panele słoneczne sprawiła, że Polska zajęła drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV. Czy niestabilne ceny prądu sprawią, że w obecnym roku odnotujemy rekordową sprzedaż magazynów energii dla prosumentów?

Warto to przeanalizować na przykładzie liczby wniosków o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii, złożonych w najnowszej edycji programu „Mój Prąd”. Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez redakcję „Wszystko Działa” od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), do 23 sierpnia 2023 r. złożono 3322 wnioski o dotację na magazyn energii. Ich łączna wartość przekroczyła 48 mln zł. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to niewiele. Warto jednak porównać powyższe dane z liczbami udostępnionymi po zakończeniu wcześniejszego naboru do „Mojego Prądu”, w którym liczba wniosków obejmujących urządzenia do magazynowania energii wynosiła 2143, a wartość przyznanych dotacji przekroczyła 25 mln zł.

Piąta edycja programu nadal trwa i – o ile szybciej nie wyczerpią się środki z dostępnej puli – zakończy się dopiero w grudniu 2023 r. Już teraz jednak widać, że na dzień 23 sierpnia br. dynamika wzrostu zainteresowania magazynami energii wśród prosumentów wynosi aż 55%.

– W programie „Mój Prąd 5.0” największym zainteresowaniem cieszą się instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i magazyny energii. Dostrzegamy, że zainteresowanie magazynami energii systematycznie wzrasta, ale nadal barierą może być wysoka cena tych urządzeń – powiedział Paweł Mirowski, zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw Programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków. Więcej TUTAJ