Czystsze powietrze dzięki kompleksowej termomodernizacji w 2023 r.

Podziel się

Koniec roku w Polsce to moment, kiedy temperatura za oknem spada, a zużycie energii na ogrzewanie coraz bardziej rośnie. Polska jesień, choć okrzyknięta „piękną i złotą”, najczęściej jest jednak kojarzona z nisko rozchodzącym się dymem, utrudniającym oddychanie. Czy zatem zwiększone dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, wprowadzone w programie „Czyste Powietrze” 3 stycznia 2023 r., pozwoli zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w tym sezonie grzewczym?

Rok 2023 przyniósł kilka dość dużych zmian w programie „Czyste Powietrze”. W pierwszych latach program skupiał się głównie na dofinansowaniu wymiany nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe – tzw. kopciuchów – na nowe i efektywne źródła ciepła. Chociaż jest to podstawowa przyczyna złej jakości powietrza, a liczba kopciuchów w Polsce jest ogromna (szacuje się ją na ok. 3 mln), to bardzo ważne jest, aby ta wymiana była realizowana kompleksowo – razem z termomodernizacją budynku. Właściwe ocieplenie budynku pozwala znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię niezbędną do jego ogrzania, to zaś przekłada się na mniejszą ilość emisji do powietrza.

Najważniejsze zmiany programu dotyczyły wzmocnienia finansowania poprawy efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych lub lokali w tych budynkach – zwiększone dofinansowanie dla beneficjentów, którzy zdecydują się na przeprowadzenie tzw. kompleksowej termomodernizacji budynku. Wprowadzone zmiany wynikały także z innych uwarunkowań rynku – podwyższono progi dochodowe, zwiększono wysokości dotacji i urealniono wysokości maksymalnej dotacji dla poszczególnych kosztów kwalifikowanych do dofinansowania w programie. Więcej TUTAJ