Digitalizacja branży. Po co nam ten problem?

Podziel się

Wydaje się, że zbyt często słyszymy o cyfryzacji. Wszyscy o tym mówią, wiele osób i firm to robi, ale tak naprawdę jesteśmy na początku drogi i musimy przyspieszyć. Dlaczego? W znalezieniu odpowiedzi pomoże nam następujące pytanie: czy tradycyjna hurtownia przetrwa w XXI w.?

Pytanie to pojawiło się nie dlatego, że hurtownie pełnią najważniejszą funkcję w łańcuchu dostaw, ale dlatego, że w funkcjonowaniu hurtowni skupiają się szanse i wyzwania istotne dla innych uczestników rynku.

Ogromna szansa dla rynku

Hurtownie odgrywają istotną rolę w integracji od kilkuset i więcej producentów oraz dziesiątków tysięcy klientów i inwestycji w poniższych obszarach:

  1. dostaw towarów (terminowość i dostępność),
  2. bezpieczeństwa obrotu (kredyt i ubezpieczenie),
  3. informacji (technicznej, produktowej, prawnej).

We wszystkich tych procesach efektywność i jakość rosną dzięki szybkiej cyfryzacji. To jednak nie wystarczy. Dzięki cyfryzacji rynek budowlany stoi przed ogromną szansą na wzrost efektywności. Historycznie, przez ostatnie kilkadziesiąt lat, postęp technologiczny w budownictwie nie był oszałamiający. Rosła oczywiście wydajność i jakość, ale nadal to ludzie wykonują większość pracy na placach budów. Może powszechna prefabrykacja to zmieni. Również wydajność i jakość projektowania dopiero w ostatnich latach dzięki technologiom CAD i BIM osiągają dość wysoki poziom. Prawdziwy przełom nastąpi jednak dopiero po pełnej digitalizacji wszystkich procesów, które można zdigitalizować i co więcej, kiedy wszyscy uczestnicy rynku będą mogli korzystać z narzędzi zapewniających dostęp do pełnej informacji.

Wszyscy uczestnicy procesu inwestycyjnego muszą mieć dostęp do potrzebnych im danych: jednoznacznych, poprawnych technicznie, aktualnych itd. Tylko pełna cyfryzacja procesu – od założeń projektowych i kosztorysowania, poprzez dane techniczne produktów, dobór i dostępność właściwych materiałów, prawidłowy montaż połączony z identyfikacją tych wyrobów, aż do przekazania zarządcy budynku pełnej informacji o obiekcie – pozwoli nie tylko przyspieszyć procesy budowlane, ale również uprościć eksploatację budynku. Komisja Europejska zakłada konieczność tworzenia cyfrowego bliźniaka obiektów – w tym przypadku nie ma co narzekać na europejską biurokrację: cyfrowy bliźniak to będzie ułatwienie dla wszystkich w branży budowlanej. Więcej TUTAJ