Innowacyjne technologie wodorowe zmienią świat?

22.01.2024 12:00:00

Podziel się

Stacje wielopaliwowe zamiast stacji benzynowych, samochody napędzane ogniwami wodorowymi i zamiana kotłów na gaz ziemny na urządzenia zasilane wodorem. To nie science fiction, tylko zmiany, które zaobserwujemy w perspektywie 10 lat. O szansach i wyzwaniach związanych z popularyzacją paliwa przyszłości opowiada w wywiadzie z Niną Kinitz Jacek Gliniak, prezes spółki hiPower Energy, która stworzyła ogniwa paliwowe i wprowadza do Europy nowatorską technologię recyklingu wodoru.

Polska zajmuje 3. miejsce w Unii Europejskiej i 5. miejsce na świecie w kategorii największej produkcji wodoru. Jest to jednak głównie szary wodór. Czy realizacja polskiej strategii wodorowej może sprawić, że do 2030 r. jego miejsce zajmie zielony lub niebieski wodór?

Polska odważnie podjęła się realizacji strategii wodorowej, co stanowi wspaniały krok ku zrównoważonej przyszłości. Jednakże, jak w przypadku każdej ambitnej strategii, także i ta zakłada duże wyzwania, którym musimy sprostać jeszcze przed 2030 r. Jedno z nich dotyczy technologii produkcji elektrolizerów, która jak dotąd nie została w Polsce w pełni rozwinięta, choć jesteśmy już świadkami rosnącego zainteresowania i zwiększającej się liczby inwestycji w tym obszarze. Zaawansowane technologie są obecnie dostępne na Zachodzie i w Azji, ale w Polsce tkwi ogromny potencjał do nawiązywania strategicznych partnerstw i przyspieszenia rozwoju w tej dziedzinie.

Warto dodać, że do produkcji zielonego wodoru potrzeba znacznych ilości zielonej energii. Odnawialne źródła, takie jak panele słoneczne czy wiatraki, mogą nie zapewniać ciągłości w dostawach energii, dlatego kluczem do stabilizacji produkcji zielonego wodoru będą inwestycje w energetykę jądrową, tj. małe reaktory jądrowe SMR.

Kolejnym, często ignorowanym wyzwaniem, z którym Polska będzie się mierzyć podczas realizowania strategii wodorowej, jest brak odpowiednio zabezpieczonych zasobów wodnych. Należy bowiem podkreślić, że odgrywają one kluczową rolę w procesie produkcji wodoru. Inwestowanie w technologie wspierające efektywne korzystanie z zasobów wodnych jest więc bardzo istotne – szczególnie w obliczu narastających problemów związanych z postępowaniem zmian klimatycznych. Więcej TUTAJ