Kompleksowo wspieramy zieloną transformację

Podziel się

Finansowanie ekologicznych inwestycji i odnawialnych źródeł energii wpisuje się w misję VeloBanku i jego wartości. Jakie projekty są na liście jego priorytetów, jakiego rodzaju produkty oferuje oraz w jaki sposób można zostać ekopartnerem VeloBanku, opowiadają Paweł Gąsiorowski, dyrektor Departamentu Sprzedaży Bankowości Korporacyjnej, oraz Bartłomiej Wasiuk, dyrektor Biura Akwizycji i Rozwoju ESG w VeloBanku, w wywiadzie z Barbarą Krawczyk.

VeloBank to relatywnie nowa marka na rynku bankowym i od początku bardzo aktywna na rynku finansowania OZE. Jak powstała? Skąd duże zainteresowanie właśnie tematem zielonej transformacji?

 

 

 

Paweł Gąsiorowski: Jesteśmy w unikalnej sytuacji na rynku, ale powiedziałbym, że to działa na naszą korzyść. VeloBank został powołany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny i osiem największych banków komercyjnych działających w Polsce w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank. Zdrowe aktywa zostały wydzielone i trafiły do nas. Dzięki temu mogliśmy zacząć z czystą kartą, bez obciążeń. Jak na nowy start przystało, odświeżyliśmy także naszą markę, zmieniając ją na VeloBank, oraz zrewidowaliśmy całe nasze podejście do funkcjonowania banku. Utworzyliśmy nową strategię, produkty, usługi. Mamy nowy focus i podejście. Rozwijamy się w kierunku cyfryzacji, ułatwiania dostępu do finansów i finansowania. Nawiązujemy liczne partnerstwa, tak aby zaproponować naszym klientom nową jakość bankowości. Przemy do przodu, bo warunkiem zezwolenia na procedurę resolution było jednak to, że nasz bank pozyska inwestora. Aktywnie go poszukujemy, ale też w międzyczasie nie poprzestajemy tylko na czekaniu i aktywnie wychodzimy z ciekawą ofertą na rynku i budujemy na nim swoją pozycję oraz wartość dla interesariuszy. Finansowanie inwestycji w OZE jest jednym z ważnych filarów naszej działalności.

 

 

 

 

Bartłomiej Wasiuk: Podkreśliłbym tu jeszcze to, że mimo bycia w wyjątkowym położeniu jednocześnie wypracowujemy świetne wyniki. VeloBank wypracował w ciągu pierwszego pół roku działalności skonsolidowany, skumulowany zysk netto w wysokości 279 mln zł. W procesie inwestorskim chcemy uzyskać nowy zastrzyk finansowania, aby jeszcze bardziej się rozwijać i być długofalowym partnerem dla branży OZE i jej klientów. Widzimy ogromną potrzebę wspierania zielonej transformacji. To inwestycja w przyszłość i chcemy być jej częścią. Chcemy pokazać, że jesteśmy prawdziwie zielonym bankiem – i to nie tylko ze względu na logo.

 

Banki odgrywają bardzo dużą rolę nie tylko w rozwoju odnawialnych źródeł energii, ale także w transformacji całego systemu energetycznego. Jaka jest rola Państwa banku w finansowaniu zielonych inwestycji? Jakie projekty są na liście Państwa priorytetów?

Paweł Gąsiorowski: W VeloBanku dobrze zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest udział banków w tym procesie. Wsparcie zielonej transformacji energetycznej i tzw. green finance wpisaliśmy do naszej strategii. Zbudowaliśmy specjalną komórkę w naszym banku, która poświęca się wyłącznie temu tematowi. Podkreślę jednak, że postrzegamy przy tym naszą rolę znacznie szerzej niż tylko jako dostawcy kredytów na inwestycje. Chcemy być opiekunem w procesie transformacji. Tworzymy warunki do rozwoju inwestycji w poprawę energooszczędności i odnawialne źródła energii. Swoimi działaniami wychodzimy poza ofertę samego finansowania. Pragniemy też edukować i napędzać „zieloną zmianę”. Pokazujemy naszym klientom, dlaczego transformacja energetyczna jest ważna, dzielimy się wiedzą. Organizujemy konferencje i webinary z udziałami specjalistów, skierowane do konkretnych odbiorców, na przykład wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Zgłębiamy praktyczne aspekty inwestycji oraz edukujemy na temat narzędzi je wspierających, takich jak granty czy programy Banku Gospodarstwa Krajowego. Tworzymy cały ekosystem, który wspiera inwestujących.

 

Bartłomiej Wasiuk: Chcemy finansować cały przekrój przedsięwzięć. Jak wspomniał Paweł, mamy do tego gotowy, doświadczony w temacie OZE i grantów zespół, który pomoże przeprowadzić klienta przez cały proces inwestycji praktycznie od A do Z. Uczestniczymy już w wielu projektach z zakresu termomodernizacji, fotowoltaiki czy instalacji pomp ciepła. Widzimy, że pojawiają się także zapytania klientów o finansowanie energii wiatrowej. Nie boimy się ambitnych projektów. Możemy być partnerem dla różnych inwestycji – zarówno tych mniejszych, jak i większych. Podobnie z firmami z sektora OZE. Jesteśmy otwarci na współpracę. Widzimy tu ogromną rolę monterów i instalatorów w kontakcie i dotarciu do klientów. Chcemy pomóc im lepiej robić biznes i uprościć im pracę.

 

 

Jakiego rodzaju produkty związane z zieloną transformacją mają Państwo w ofercie i do jakiej grupy klientów są one skierowane?

Paweł Gąsiorowski: Jak wspomniałem, mamy szerokie horyzonty, jeśli chodzi o współpracę. Mierzymy do dużej bazy klientów. Mamy propozycje dla konsumentów, wspomnianych wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, a także jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów publicznych, takich jak szpitale i szkoły. Interesują nas też firmy, w tym MŚP, szczególnie z energochłonnych branż. Tu istnieje bardzo duża przestrzeń do współpracy. W dobie inflacji pomagamy im ograniczyć wydatki poprzez optymalizację kosztową i jednoczesną transformację energetyczną. Przy czym do każdego sektora klientów podchodzimy indywidualnie. Tworzymy ofertę dopasowaną do konkretnych potrzeb, specyfiki działalności. Potrafimy dobrze sparametryzować produkty, tak aby zapewnić maksimum korzyści i ułatwić proces starania się o dofinansowanie oraz środki w naszym banku. No i oczywiście współpracujemy także z instalatorami, monterami, którzy zajmują się wykonywaniem ekologicznych instalacji. Tu w VeloBanku widzimy ogromny potencjał.

Bartłomiej Wasiuk: Mamy już gotowy produkt, który pozwala instalatorom stać się łącznikiem między nim, klientem a bankiem. Przygotowaliśmy specjalny EKO-kredyt ratalny, gdzie RRSO wynosi 12,3%, który pozwala konsumentom na uzyskanie środków na zakup i montaż urządzeń lub instalacji do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, takich jak panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, magazyny ciepła i kotły na biomasę. Współpracujemy przy jego udostępnianiu z firmami działającymi w branży OZE, które zajmują się sprzedażą i montażem takich urządzeń. Ich klienci mogą bezpośrednio u nich złożyć wniosek o finansowanie w ramach tych produktów. Oszczędzają dzięki temu czas, bo nie muszą go tracić na szukanie odpowiedniej oferty w banku i samodzielne przechodzenie całego procesu wnioskowania o kredyt. Zyskuje też na tym instalator, bo jego klient ma szybko i wygodnie pieniądze na inwestycję i z korzystną ofertą dużo łatwiej zdecyduje się na zamówienie.

Więcej znajdziesz TUTAJ