Konferencja PSEW2024 – energia z wiatru dla silnej Polski

Podziel się

Ustawa wiatrakowa procedowana przez nowy rząd oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość. Jednak jest jeszcze wiele zagadnień i wyzwań, które wymagają wypracowania rozwiązań w gronie ekspertów i decydentów. Okazją do rozmów o kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o energetykę wiatrową oraz cały sektor OZE będzie tegoroczna 19. Konferencja PSEW2024 już 4-6 czerwca w nowej lokalizacji. Patronat nad wydarzeniem objęło czasopismo "Wszystko Działa."

W tym roku wydarzenie po raz pierwszy zagości na Pomorzu Zachodnim, w Świnoujściu – jednym z kluczowych miejsc na energetycznej mapie Polski, które na naszych oczach staje się centrum rozwoju energetyki wiatrowej. Rozwój całej branży odnawialnych źródeł energii to już nieodwracalny proces. Jednak potencjał energetyczny polskiej części Morza Bałtyckiego uznawany jest za jeden z największych w Europie, sięgający nawet 33 GW. Wykorzystanie tego potencjału pozwoliłoby na zaspokojenie niemal 60% zapotrzebowania na energię elektryczną Polski. Oznacza to, że w najbliższych latach polski offshore stanie się istotnym impulsem rozwojowym dla całej polskiej gospodarki, przy odpowiednim zadbaniu o tzw. local content. Zlokalizowanie największego wydarzenia branżowego właśnie w Świnoujściu wzmacnia przekaz płynący z tego offshorego regionu o konieczności i korzyściach wynikających z wykorzystania energii z wiatru.

– Głęboko wierzymy w sens merytorycznej debaty na temat wizji polityki energetycznej Polski, która ma jest kluczowa dla niezależności, bezpieczeństwa energetycznego, czy ochrony klimatu. Jest to przedsięwzięcie o charakterze rewolucji technologicznej na miarę XXI wieku. Polska powinna w tym procesie zarówno uczestniczyć równoprawnie z innymi europejskimi krajami, a jednocześnie wzmacniać swoje bezpieczeństwo energetyczne. Dziś, znaleźliśmy się w skomplikowanej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej, dlatego nie możemy nie dostrzec w tym szansy, ale i musimy dołożyć swoją część wysiłku, aby ten cel mógł być rzeczywisty i osiągalny i nad tym będziemy pracować w czasie Konferencji PSEW 2024 – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Nowoczesna energetyka opiera się na wytwarzaniu energii ze źródeł nisko lub zeroemisyjnych. Rosnący udział energetyki wiatrowej w miksie wytwórczym istotnie podnosi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wpływa pozytywnie na rozwój społeczny i gospodarczy na poziomie lokalnym i centralnym. Unia Europejska zaproponowała w ostatnim czasie szereg inicjatyw i pakietów legislacyjnych mających na celu przyspieszenie transformacji energetycznej.

– Ostatnie dokumenty wprost wskazują szczególną rolę energetyki wiatrowej, która ma być jedną z kluczowych sił napędowych transformacji energetycznej i dekarbonizacji. Regulacje i działania zaproponowane w ramach Net Zero Industry Act, Electricity Market Design czy European Wind Power Action Plan mają przyspieszyć rozwój źródeł wiatrowych w Europie oraz uprościć procedury administracyjne i ramy prawne. Mają też budować silny, lokalny łańcuch dostaw, który będzie wspierał poszczególne kraje w budowaniu nowych mocy w onshore i offshore. Polski local content będzie jednym z ważniejszych tematów podejmowanych w trakcie Konferencji PSEW – mówi Piotr Czopek, wiceprezes Wind Industry Hub, fundacji powołanej przez PSEW na rzecz budowania silnego łańcucha dostaw w Polsce.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej powstało 25 lat temu w Szczecinie. Zrzeszając największych przedstawicieli branży wiatrowej mamy ambicję wyznaczania standardów dla sektora i kształtowania kluczowego miejsca dla tematów energetyki odnawialnej w polskim dyskursie polityki energetycznej. 19. Konferencja PSEW to co roku największe wydarzenie branży wiatrowej w Europie Środkowo-Wschodniej odbędzie się 4-6 czerwca 2024 roku. Od lat jest to miejsce kształtowania kluczowych opinii w sektorze odnawialnych źródeł energii i dyskusji na temat zielonego miksu energetycznego w naszym kraju w gronie liderów branży.

W Konferencji PSEW2024 jak co roku wezmą udział kluczowi politycy, administracja samorządowa i decydenci mający realny wpływ na rozwój tego sektora w naszym kraju. Do Świnoujścia przybędą także przedstawiciele firm z Polski i całej Europy, między innymi developerzy, inwestorzy, producenci podzespołów czy przedstawiciele sektora dystrybucji energii.

– W tym roku porozmawiamy o perspektywach i szansach jakie daje Polsce odblokowanie wiatru na lądzie oraz o wyzwaniach jakie stoją przed branżą w kontekście offshoru. Jedno jest pewne – polski rynek wiatrowy rozpędza się i będzie tylko przyśpieszał. Nie zabraknie tematu przyspieszenia procedur, repoweringu, kosztów transformacji, rosnących rachunków za prąd, magazynowania energii czy pracy polskich sieci elektroenergetycznych – wymienia Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

 

Konferencja PSEW2024 - rejestracja i szczegóły: www.konferencjapsew.pl