Koniec 2023 roku w hurtowniach ZHI. Dlaczego jest, jak jest?

Podziel się

Pytanie to zadajemy sobie raczej wtedy, kiedy nie jest dobrze. Gdy jest dobrze, to rzadziej się nad tym zastanawiamy. Nadal wysoka inflacja, upolitycznione ceny energii i destabilizacja polityki, wojna w Ukrainie, a do tego lokalna – na razie, ale z dużym potencjałem eskalacji – wojna na Bliskim Wschodzie sprawiają, że musimy zaakceptować fakt, iż odkładanie decyzji o większych wydatkach, np. na wymianę lub porządną modernizację systemu ogrzewania, jest racjonalne.

Warto podkreślić, że na rynku pomp ciepła nadal nie jest różowo. Duża liczba pomp sprowadzonych na przełomie roku nie znalazła jeszcze nabywców – oceniamy, że spadek sprzedaży pomp ciepła na polskim rynku w porównaniu z rokiem 2022 to ok. 35%. Do Polski tylko od stycznia do sierpnia 2023 r. sprowadzono ok. 80 tys. pomp ciepła tylko z Chin – najwięcej w Europie. Sprzedaż pomp ciepła przez pozostałych producentów jest od początku roku również wysoka, ale na podsumowanie musimy jeszcze poczekać.

Uważać na nierzetelne technologie

Problem w tym, że import wzrósł (niestety, krajowa produkcja pomp ciepła jest w tych statystykach pomijalna, mimo że procentowe wzrosty sprzedaży pomp rodzimych producentów są imponujące), a liczba instalowanych pomp spadła. Może jednak nie ma co się martwić, że nie wszystkie te pompy zostały zainstalowane, ponieważ zbyt wiele tych pomp jest wątpliwej jakości. Pojawił się nowy „model biznesowy”, polegający na wykorzystaniu 100% dofinansowania na modernizację systemu ogrzewania pochodzącego z programu „Czyste Powietrze”. Kilkadziesiąt tysięcy złotych dotacji (dla beneficjentów z niskimi dochodami) wystarczy na zamontowanie niedużej instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła „średniej jakości”. Wiele z tych projektów nie będzie działać zgodnie z deklarowanymi założeniami i obietnicami. Niezadowolenie dużej części „beneficjentów” wykonanej w ten sposób „modernizacji” będzie powszechne i może zagrozić powodzeniu kolejnych projektów. Brak oszczędności, a często wzrost kosztów ogrzewania z powodu zużycia większej ilości energii elektrycznej spowoduje brak zaufania do technologii pomp ciepła. Jak każda nowa technologia, również pompy ciepła wymagają prawidłowego doboru urządzeń i oceny całego systemu ogrzewania. Nierzetelność niektórych wykonawców i operatorów programu „Czyste Powietrze” odbije się na opinii o dobrej technologii. Więcej TUTAJ