Łazienka w wersji smart

Podziel się

Poszukiwanie inteligentnej, zautomatyzowanej łazienki trwa od dawna. Smart rozwiązania dla łazienek to jednak nie tylko zaawansowane technologie. Oszczędzać wodę i czas oraz usprawniać proces wykonawczy można również bardziej analogowo.

„Be Smart” to jeden z kluczowych trendów w projektowaniu wnętrz i produktów do łazienek. Obecnie największy sens smart ma w obiektach publicznych – hotelach, galeriach, na lotniskach. Tam, gdzie do nadzorowania i kontrolowania są setki punktów odbioru. Instalatorzy pracujący przy takich projektach będą musieli umieć połączyć i zintegrować ze sobą armaturę, ceramikę i rury w jeden sprawnie działający system, sterowany z centrali.

Smart w domach prywatnych

W domach prywatnych inteligentne rozwiązania też stają się coraz popularniejsze. Sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence – AI) jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów postępu technologicznego, o czym świadczyć może rozgłos, jaki w ostatnim czasie zdobył ChatGPT. Innowacyjne technologie, oparte na AI, od lat towarzyszą nam w codziennym życiu. Mieszkamy w inteligentnych domach, korzystamy z pomocy wirtualnych asystentów, a przede wszystkim nie rozstajemy się z naszymi smartfonami. Sztuczna inteligencja stymuluje też rozwój nauki we wszystkich jej obszarach, czego najlepszym przykładem jest medycyna.

Poszukiwanie inteligentnej, zautomatyzowanej łazienki trwa od dawna. Producenci jej wyposażenia od lat dostarczają nowoczesne rozwiązania, które mają ułatwić korzystanie z tego pomieszczenia oraz zapewnić komfort i higienę, przy zachowaniu walorów estetycznych wnętrza. Toalety myjące, bezdotykowe baterie, innowacyjne materiały i recykling oraz proekologiczne rozwiązania pozwalające zminimalizować zużycie wody to nowy standard współczesnych łazienek.

Inteligentne rozwiązania

Przyszłość należy do technologii BIM (ang. Building Information Modelling), która zmienia sposób myślenia o inteligentnym budownictwie. BIM to cyfrowy proces budowania, w którym informacje o każdym użytym materiale i komponencie są zapisane w chmurze i zarządzane przez zespół projektowy przez cały cykl życia budynku. W praktyce oznacza to inteligentniejsze wykorzystanie danych w celu szybszego, lepszego i bardziej ekologicznego budowania. Niesie to za sobą zmiany w myśleniu o budynkach, ich projektowaniu, a następnie użytkowaniu oraz samym wyposażeniu wnętrz.

Nie omija ona także producentów wyposażenia łazienkowego. Muszą oni myśleć o łazience przyjaznej środowisku i klimatowi w kompleksowy sposób. Tu ważny jest każdy etap: od projektu produktu, przez jego wytworzenie, drogę do klienta i sposób użytkowania, aż po całkowite zużycie i recykling.

Dzięki dostępnym w chmurze kompleksowym danym osoby odpowiedzialne za realizację idei smart łazienki mogą łatwo zarządzać wszystkimi procesami z poziomu personalnego komputera, tabletu czy smartfona z każdego miejsca na świecie. Śledzić usterki, monitorować awarie, analizować statystyki dotyczące zużycia zasobów oraz samych produktów. Szczegółowa obserwacja prowadzi zaś do optymalizacji. Więcej TUTAJ