Magazynowanie wodoru sprężonego

17.01.2024 12:00:00

Podziel się

Jednym z filarów Europejskiego Zielonego Ładu jest budowa bezemisyjnego sektora transportu bazującego na paliwach obojętnych dla środowiska. W założeniach przyjętych przez Komisję Europejską jednym z wiodących paliw, które mają wyprzeć tradycyjne paliwa kopalne, pochodzące z węglowodorów, będzie zielony wodór (odnawialny). W łańcuchu wartości nowo tworzonej gospodarki wodorowej – poza samą produkcją, dystrybucją oraz finalnym jego wykorzystaniem – ważną funkcję pełnią magazyny wodorowe, gdzie dominować będą zbiorniki dostosowane do przechowywania sprężonego gazu.

Zalety zbiorników na sprężony wodór:

  • Nie wymagają dodatkowych nakładów energetycznych, które potrzebne są na utrzymanie stałych warunków temperaturowych wewnątrz zbiornika (jak w przypadku magazynowania ciekłego wodoru).
  • Sprężony wodór magazynowany w zbiornikach może być od razu wykorzystany w instalacji (nie wymaga dodatkowego doczyszczania, jak m.in. w przypadku magazynów bazujących na przechowywaniu wodoru w postaci węglowodorów aromatycznych).
  • Wodór magazynowany w zbiornikach ciśnieniowych, przy zachowaniu odpowiednich warunków roboczych, jest czysty, przez co może być wykorzystywany w pojazdach z wodorowymi ogniwami paliwowymi (skala czystości wodoru 5.0 według normy SAE J2719 – czystość wodoru na poziomie 99,999%).
  • Technologia jest bardzo dobrze znana i dostępna. Więcej TUTAJ