Najnowsze wydanie Wszystko Działa 4/2023 już dostępne!

Podziel się

Zobacz najnowszy numer czasopisma Wszystko Działa 4/2023.

Wielkopolska stawia na wodór. Działania w zakresie wdrażania gospodarki wodorowej rozpoczęły się już w 2018 r. W tym celu powstał szereg inicjatyw realizowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego - m.in. przyjęto Strategię rozwoju Wielkopolski wodorowej, zainaugurowano Szkołę Wodorową czy zaangażowano się w Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru, wspierające badania i innowacje w zakresie technologii wodorowych w Europie.

Warto podkreślić również, że województwo wielkopolskie jako jedyny polski region znalazło się wśród 207 wystawców tegorocznego wydarzenia poświęconego wodorowi w Europie, pt. European Hydrogen Week. Odbyło się ono w Brukseli, a Wielkopolskę reprezentował Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa
Wielkopolskiego. W wywiadzie numeru mówi on nie tylko o roli Wielkopolski w tym przedsięwzięciu, ale także o zaangażowaniu samorządu w dalszy rozwój gospodarki wodorowej, co w konsekwencji ma przyczynić się do obniżenia emisyjności gospodarki i transformacji w kierunku gospodarki przyjaznej środowisku.

Rozwój technologii wodorowej wiąże się też z magazynowaniem wodoru. Obecnie – jak zapewnia ekspert ds. rynku energii i technologii wodorowych, Paweł Piotrowicz – najprostszą i najtańszą opcją na przechowywanie oraz transport wodoru są zbiorniki wodorowe. O ich funkcjonalności i zastosowaniu, a także o bezpieczeństwie z tym związanym można przeczytać na łamach najnowszego wydania, które mają Państwo przed sobą. Nowatorską technologią jest też z pewnością recykling wodoru – o tym więcej na str. 20.

Stając w opozycji do podsycanego huraoptymizmu związanego z rozwojem projektów wodorowych, prof. UAM dr hab. Robert Przekop przytoczył pojęcie krzywej Gartnera. Jakich informacji dostarcza tego typu analiza? O tym więcej można przeczytać w felietonie.

W kwietniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się jedyne w Polsce wydarzenie integrujące całą branżę. W ramach Wielkiego Bloku Targowego będą Państwo mogli uczestniczyć w Forum H2POLAND i NetZero, a także Targach INSTALACJE, GREENPOWER, EXPOPOWER oraz SAWO i SECUREX,
które stanowić będą wyjątkową okazję do nawiązania wartościowych kontaktów i wymiany doświadczeń. 

ZOBACZ NAJNOWSZE WYDANIE >> TUTAJ