Planowanie instalacji kolektorów słonecznych do wspomagania ogrzewania w budynkach

Podziel się

Wykorzystanie ciepła pochodzącego z energii słonecznej przechodzi obecnie renesans w wielu krajach europejskich. Wiąże się to z coraz ostrzejszymi wymaganiami klimatycznymi i ograniczającymi emisję, jak również z potrzebą ograniczenia kosztów ogrzewania dla użytkowników końcowych. W niedalekiej przyszłości, gdy będą obowiązywać reguły wymuszające dekarbonizacje w ogrzewnictwie, energia słoneczna będzie jednym z kluczowych rozwiązań, które może pomóc w realizacji tego celu. Faktem jest to, że ciepło słoneczne jest w trakcie eksploatacji darmowe i bezemisyjne.

Większość działających w Polsce instalacji kolektorów słonecznych służy tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale także coraz częściej instalacje kolektorów słonecznych wykorzystuje się dodatkowo do wspomagania systemu grzewczego.

W Niemczech na przykład jest to obecnie ponad połowa wszystkich instalacji kolektorów słonecznych, gdzie na początku kolektory słoneczne także były dedykowane w ogromnej większości do przygotowania ciepłej wody, na początku w okresie letnim, później przez cały rok. Nowe Warunki Techniczne 2021 dla budynków oraz implementacja dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej budynków, wymuszają działania dekarbonizacyjne i ograniczanie wykorzystania paliw kopalnych w celu redukcji emisji CO2 do atmosfery. To wiąże się ze zwiększaniem udziału OZE w   nowych i istniejących budynkach.

Obliczenia dotyczące ogrzewania słonecznego dla wspomagania ogrzewania nie są tak proste, jak w przypadku przygotowania ciepłej wody, ponieważ należy wziąć pod uwagę wiele innych, dodatkowych aspektów. Jednak przyjmując kilka wartości orientacyjnych, można dokonać dobrej wstępnej oceny rentowności dla takiej instalacji. Ogromną zaletą, takiej instalacji hybrydowej, jest ograniczenie ilości spalanego paliwa lub wykorzystywanej na cele grzewcze energii elektrycznej i co za tym idzie, często znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji dzięki wykorzystaniu darmowego ciepła pozyskiwanego z instalacji kolektorów słonecznych, magazynowanego w lokalnym buforze ciepła. Dzięki temu, takie rozwiązanie może w praktyce pozwolić na zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach, gdzie użytkownicy końcowi nie byliby w stanie od razu udźwignąć ciężaru finansowego pełnej termomodernizacji i przejścia w pełni na źródło ciepła oparte na OZE bez utraty zapewnienia komfortu cieplnego przez cały rok, z uwzglednieniem ekstremalnych warunków pogodowych.

Opracowanie: Janusz Starościk SPIUG

 

Raport do pobrania po kliknięciu w link: https://spiug.pl/raporty/planowanie-instalacji-kolektorow-slonecznych-do-wspomagania-ogrzewania-w-budynkach/