Połowa roku za hurtowniami ZHI – i co dalej?

Podziel się

Rynek jest trudny. Od wielu lat opinia ta jest powtarzana, więc można się przyzwyczaić. Ale za każdym razem jest trudno trochę inaczej. Przypomina to pierwsze zdanie z „Anny Kareniny” L. Tołstoja: „Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób” – jak jest dobrze, to mniej więcej wiadomo, jak to wygląda, ale jak jest trudno, to za każdym razem wygląda to inaczej. Po kilku latach niespodziewanego i szalonego rozwoju branży nadeszło spowolnienie. Analitycy giełdowi nazwaliby je „korektą”, ale znamy globalne przyczyny tego spowolnienia.

Wzrost cen surowców, wojna oraz inflacja to wystarczające przyczyny, które przyczyniły się do spowolnienia w gospodarce. Jest jednak jeszcze jeden powód obecnych problemów, szczególnie w sektorze grzewczym: brak jasnego komunikatu ze strony prawodawców – zarówno europejskich, jak i krajowych – w które technologie warto inwestować.

Z jednej strony przekaz ze strony Unii Europejskiej jest jasny: tylko w pompy ciepła, które w połączeniu z fotowoltaiką mają zaspokoić potrzeby ogrzewania budynków. Ale ceny energii elektrycznej są regulowane, zależą od decyzji politycznych i nie zanosi się na zmianę sytuacji, przynajmniej do zakończenia wojny w Ukrainie i częściowego uspokojenia sytuacji. Podobnie z gazem: od 2027 (lub 2028) roku paliwa kopalne używane jako źródła energii do ogrzewania mają podlegać opłacie ETS. Nie wiadomo jednak czy biogaz również będzie objęty opłatami. Nie dziwimy się więc, że inwestorzy indywidualni odkładają decyzję o wymianie instalacji ogrzewania.

Pewne nadzieję wiążemy z programem „Czyste Powietrze” – liczba wniosków rośnie, ponad połowa dotyczy instalacji pomp ciepła, ale w niektórych wojewódzkich oddziałach NFOŚiGW pojawiają się opóźnienia w akceptowaniu i procedowaniu wniosków. Rozmiary projektu (ponad 100 mld zł bezpośrednich dotacji w ciągu 10 lat plus wydatki własne beneficjentów) dają szansę na istotne zmniejszenie zużycia energii na ogrzewanie oraz zmniejszenie poziomu tzw. ubóstwa energetycznego. W zakresie informowania o projekcie, zasadach dofinansowania i realizacji jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Hurtownie mają duże możliwości przekazywania informacji poprzez współpracujących z nimi instalatorów oraz indywidualnych inwestorów – istnieje nadzieja na mocniejsze włączenie się w ten proces dzięki współpracy z NFOŚiGW.

Pozytywne sygnały pojawiają się w związku z uruchomieniem programu Bezpieczny Kredyt 2%. Istnieją jednak wątpliwości, czy skala udzielanych kredytów mieszkaniowych będzie wystarczająco duża, aby zrównoważyć spadek w innych sektorach. Na razie efektem jest niewielki wzrost cen u deweloperów, czy jednak będzie również więcej mieszkań? Zobaczymy. Więcej TUTAJ