Rekordowa moc PV zainstalowana w Polsce w 2022 roku

Podziel się

Na koniec 2021 roku moc zainstalowana w krajach Unii Europejskiej wyniosła 158 GW, co oznaczała roczny przyrost 21,4 GW. W grudniu 2022 roku SolarPower Europe prognozowała wzrost mocy PV w Europie o 41,4 GW, z czego blisko 5 GW w Polsce.

Prognoza mocy IEO opracowana ma potrzeby raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2022” zapowiadała wzrost o ponad 4,6 GW, czyli prawie o 1 GW więcej niż było to w roku 2021.

Dane ARE o mocy zainstalowanej PV w Polsce w 2022 roku (stan na koniec listopada 2022) przedstawiają, że ostatecznie (przyjmując liniowy wzrost mocy m/m) moc zainstalowana na koniec grudnia ubiegłego roku mogła wynieść około 4,5 GW, co potwierdza prognozy IEO z pierwszego kw. ‘2022. Najprawdopodobniej ostateczne dane statystyczne potwierdzą, że liderami pozostaną Niemcy, gdzie moc PV na koniec roku 2022 mogła wzrosnąć o ponad 7 GW, na drugim miejscu Hiszpania z przyrostem około 5,2 GW. Natomiast Polska będzie zapewne zaraz za Hiszpanią, ze wzrostem mocy rzędu 4,5 GW+.

Pomimo kryzysu energetycznego na świecie oraz zawirowań geopolitycznych, polski rynek PV znacznie lepiej niż w całej Europie oczekiwano przetrwał kolejne kryzysy: pandemiczny, energetyczny i inflacyjny. Rozwoju branży nie zatrzymała też zmiana w II kw. ub.r. sytemu rozliczeń energii prosumenckie z net metering nad net-billing. Inwestorzy optymalizują autokonsumpcję energii aby jak najlepiej zbilansować energię lub zmagazynować ją w magazynie energii. Na koniec listopada 2022 liczba prosumentów w systemie net-billing wynosiła około 120 tys.

Rok 2022 po raz pierwszy należał do dużych farm PV, których dynamicznie zaczęło przybywać i w 2023 roku będzie jeszcze więcej biorąc pod uwagę aukcje OZE, projekty komercyjne i wydane warunki przyłączenia do sieci.

Szczegółowe informacje i dane podsumowujące 2022 rok oraz koniunktura rynku PV w Polsce i na Świecie zostaną przedstawione w najnowszym raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023”. Raport jest dostępny do pobrania na stronie IEO: https://ieo.pl/pl/raport-rynek-fotowoltaiki-w-polsce-2022.

źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej