Rola wodoru w transformacji energetycznej

Podziel się

Gospodarka wodorowa nie rozwija się w Europie równomiernie i jednakowo. Podobnie jak wiele innych krajów, Polska nie posiada własnego łańcucha wartości i dostaw gospodarki wodorowej. Obecnie musimy się opierać na technologiach kupowanych zagranicą. Istnieje jednak szansa, że to się zmieni.

Podobnie jak inni chcemy wykorzystywać swoje mocne strony i uzupełniać brakujące ogniwa w naszym łańcuchu dostaw. Należy jednak pamiętać, że wodór nie jest „lekiem na całe zło”, mimo iż od wielu lat doskonale sprawdza się w przemyśle.

Okazuje się, że – pod pewnymi warunkami – wodór może zastąpić paliwa kopalne w hutach i transporcie czy być stacjonarnym lub mobilnym długoterminowym magazynem energii. Wciąż odkrywamy nowe możliwości wykorzystania wodoru wraz ze sposobami jego przechowywania (gazowy, ciekły, LOHC, wodorki, amoniak, metanol, paliwo syntetyczne itd.). Sam wodór jako pierwiastek jest nas ważny, jednak sposób jego uzyskania ma pierwszorzędne znaczenie. Zależy nam na wodorze odnawialnym, przy produkcji którego nie emitujemy dwutlenku węgla do atmosfery. Odnawialne źródła energii, wodór, a może również SMR-y (ang. Small Modular Reactors, czyli małe modułowe reaktory jądrowe) mogą być rozwiązaniem zadania uniezależnienia się od paliw kopalnych i pomogą realizować plan dekarbonizacji. Obecnie nie bardzo mamy chyba lepszą alternatywę, a jutro – kto wie? Więcej tutaj