Wymiana kanalizacji związana ze zmianami klimatu w Warszawie. Pięciokilometrowy kolektor Burakowski oddany do użytku

Podziel się

Częste deszcze przerywane suszą to efekty zmian klimatycznych. Oddany do użytku  kolektor Burakowski w Warszawie ma zabezpieczyć okolicznych mieszkańców w sytuacji masowego naporu wody.

To kolejna po Paryżu, Wilnie, Rzymie, czy Hamburgu realizacja Amiblu, która przygotowuje miasta na zmiany klimatu - mówi Mariusz Maniara Dyrektor Amiblu na Europę Wschodnią. - Coraz częstsze nawalne deszcze zmuszają miasta do inwestycji w kanalizację. Tutaj prawie 5 kilometrów rur przeciągnięto pod ziemią w sposób niezauważalny dla mieszkańców, w dotychczasowej kanalizacji, pod funkcjonującą częścią miasta - Żoliborzem i Starymi Bielanami w Warszawie. Takie projekty pokazują, że miasta przygotowują się na różne skutki związane ze zmianami klimatycznymi. To, co jeszcze 60 lat temu w zupełności wystarczało, teraz po pojawieniu się „deszczy nawalnych” i związanych z nimi podtopieniami wymaga dostosowania do nowych potrzeb.

Częste deszcze przerywane suszą to efekty zmian klimatycznych. Oddany do użytku  kolektor Burakowski w Warszawie ma zabezpieczyć okolicznych mieszkańców w sytuacji masowego naporu wody.

Strategiczny węzeł tramwajowy oraz ważna arteria miejska działały bez zakłóceń, gdy pod nimi trwały prace instalacyjne nowoczesnego kolektora z rur GRP. Podobne rozwiązania stosowane były wcześniej w wielu innych europejskich stolicach. Prace budowlane w okolicach ulic Marymonckiej i Słowackiego w Warszawie – to renowacja długiego na 4825 m kolektora Burakowskiego, który został wybudowany i oddany do użytku prawie 60 lat temu, w 1961, a aktualnie wymagał dostosowania do zwiększających się potrzeb miasta.

Realizacja trwała prawie trzy lata i wymagała instalacji bardzo wytrzymałych rur o wysokości prawie 3 metrów, na długości niespełna 5 kilometrów. W tym czasie ta niezwykle ruchliwa część Warszawy mogła funkcjonować bez zakłóceń. Ponad 360 ciężarówek przewoziło gigantyczne panele Amiblu z fabryki w Gdańsku, aby wyspecjalizowana firma wykonawcza mogła ułożyć je pod ziemią w miejscu starego kolektora. W projekcie tym, łącznie zostało wykorzystanych około 1600 elementów rurowych o długościach od 1 do 3 metrów i średnicach od 1,3 m do 3 metrów. Ze względu na wykorzystanie nowoczesnego produktu GRP, który cechuje się wysokimi parametrami mechanicznymi materiału, waga tak ogromnej pojedynczej rury (⌀3000 mm) wynosić mogła zaledwie 2 tony.

Inwestycja sfinansowana została ze środków Unii Europejskiej oraz miasta Warszawy przeznaczonych na walkę ze zmianami klimatu. Aktualnie odremontowany kanał będzie pełnił również funkcję retencyjną, czyli będzie możliwe magazynowanie w nim nadmiaru wód opadowych spływających do kanalizacji podczas intensywnych opadów.