Zaostrzenie wymagań programu Moje Ciepło

Podziel się

W 2023 roku nadal będą realizowane dofinansowania na pompy ciepła w ramach programu "Moje Ciepło". Nastąpi jednak zaostrzenie wymagań względem standardu energetycznego domu, w którym jest zamontowana pompa ciepła. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dotację?

W 2023 r. kontynuowane są programy rządowe wspierające wycofywanie z rynku pozaklasowych kotłów i pieców na paliwa stałe oraz promujące zastosowanie wysokoefektywnych i niskoemisyjnych źródeł ciepła. Jednym z nich jest program „Moje Ciepło”, który obejmuje dofinansowanie na pompy ciepła w nowych domach, które już są zamontowane i odebrane. Dotacja jest wypłacana jako zwrot części kosztów poniesionych na zakup, transport i montaż pompy ciepła, ale dotyczy tylko kosztów poniesionych nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r. 

W 2023 r. następuje zaostrzenie wymagań dotacji. Dotyczy ono wskaźnika rocznego zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, wentylację oraz produkcję c.w.u. Ma on wynosić maksymalnie 55 kWh/mkw rocznie), czyli musi spełniać wymóg dla budynku pasywnego, zgodnie z projektowaną charakterystyką energetyczną budynku (dla domu w budowie) lub świadectwem charakterystyki energetycznej. 

Dotację w programie „Moje Ciepło” można otrzymać na fabrycznie nowe pompy ciepła powietrze/powietrze w wysokości do 7 tys. zł, na pompę powietrze/woda również do 7 tys. zł, natomiast na pompę gruntową do 21 tys. zł.

źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska