Zmieniamy system ogrzewania europejskich miast

Podziel się

Misją Qvantum jest zupełnie nowe spojrzenie na przyszłość ogrzewania. Firma zapewnia zaawansowaną technologię i najwyższą wydajność, nie rezygnując przy tym ze swojego nadrzędnego celu, jakim jest zapewnienie niedrogich pomp ciepła dla wielu ludzi.

O innowacyjnych rozwiązaniach, planach rozwojowych firmy, a także o niezwykłym produkcie: pompie ciepła, która zmieści się w szafce pod umywalką, opowiada Piotr Kubera, dyrektor zarządzający Qvantum Energy Technology, w wywiadzie z Barbarą Krawczyk.

Marka Qvantum to nowy producent w branży instalacyjnej, wchodzący na polski rynek. Czym się zajmujecie i jakie macie plany na najbliższe lata?

Firma Qvantum Energy Technology jest spółką córką szwedzkiego producenta pomp ciepła, Qvantum Industries AB, który liczy sobie już ponad 30 lat. Asortyment pomp ciepła Qvantum można podzielić na domowy, przeznaczony do domów jednorodzinnych i mieszkań, o mocach grzewczych urządzeń do ok. 20 kW, oraz przemysłowy, stosowany w budownictwie publicznym czy przemyśle, o mocach do 192 kW. Pompy ciepła Qvantum można podzielić również według rodzaju dolnego źródła ciepła. Mamy zatem w ofercie pompy gruntowe QG, powietrzne QA oraz wentylacyjne QE. Wszystkie pompy ciepła Qvantum produkowane są w Szwecji, w dwóch fabrykach, zlokalizowanych w Malmö i Åstorp. Docelowo produkcja odbywać się będzie również w nowo powstającej fabryce na Węgrzech. Wymieniony asortyment pomp ciepła Qvantum powstaje w oparciu o wieloletnie doświadczenia inżynierów Qvantum oraz ambitne plany nowych właścicieli, którzy przejęli firmę w 2020 r. Tym samym nasza spółka w Polsce również będzie stopniowo wdrażać nowe pompy ciepła Qvantum, a pełna ich dostępność planowana jest na przełom 2024 i 2025 r. Będziemy oczywiście oferować cały asortyment pomp Qvantum, natomiast produktem, który naszym zdaniem zdobędzie największy udział w rynku, będą gruntowe pompy ciepła QG o modulowanej mocy 6 lub 12 kW, z możliwością prostej rozbudowy o dodatkowy moduł chłodniczy o mocy 6 kW.

 

W ostatnich latach pojawiło się w Polsce mnóstwo firm oferujących pompy ciepła. Czym wyróżnia się oferta Qvantum, chcąc zaistnieć na mocno konkurencyjnym rynku?

Zacznijmy od technologii. Nowe pompy ciepła Qvantum zostały opracowane z myślą o produkcji wielkoseryjnej. To skłoniło inżynierów Qvantum do opracowania modułowej konstrukcji urządzeń, które pomimo szerokiego asortymentu mają niemal identyczne komponenty i technologię produkcji zarówno w pompach gruntowych, wentylacyjnych, jak i jednostkach wewnętrznych powietrznych pomp ciepła. To powoduje, że takie rozwiązanie staje się bardziej ekonomiczne, a także prostsze w konserwacji i serwisowaniu. Do tego nowe pompy ciepła Qvantum zawierają już naturalny czynnik chłodniczy R290!

Najważniejszym jednak argumentem, w jakim upatrujemy sukcesu Qvantum, to zupełnie nowe spojrzenie na przyszłość ogrzewania, w którym zawiera się też misja firmy: danie ludziom z mniej zasobnymi portfelami możliwości uniezależnienia się od paliw kopalnych. Do tej pory producenci pomp ciepła skupiali się na tworzeniu swoich urządzeń głównie dla właścicieli domów jednorodzinnych, traktując technologię pomp ciepła jako elitarną i skierowaną wyłącznie dla wąskiej grupy odbiorców. W firmie Qvantum spojrzeliśmy w przyszłość, w kierunku ogrzewania i chłodzenia w miastach. Tutaj pompa ciepła ma się stać elementem zaspokajającym potrzeby w zakresie jednoczesnego ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody. Ma także równoważyć wpływ zmieniających się warunków sieci elektrycznej i jej obciążenia. W związku z coraz większym udziałem produkcji energii elektrycznej z OZE, zależnej od chwilowej dostępności źródeł takich jak wiatr czy słońce, ceny prądu będą zmieniały się w sposób dynamiczny. Chcemy być na te zmiany przygotowani, dlatego skonstruowaliśmy mieszkaniową pompę ciepła QG (M), która jest tak kompaktowa, że mieści się w szafce pod umywalką, a współpracująca z nią wisząca jednostka hydrauliczna ma wymiary zbliżone do kotła gazowego.

 

Czy wejście z pompami ciepła Qvantum do miast oznacza, że będziecie konkurencją dla firm ciepłowniczych?

Wręcz przeciwnie. Nasze rozwiązania oparte są również na oprogramowaniu zarządzającym całym systemem, chcemy je wdrażać przy współpracy z producentami ciepła systemowego. Dzięki zastosowaniu pomp ciepła w sieciach ciepłowniczych możemy zdecydowanie obniżyć temperaturę w sieci, a wręcz zastosować czynnik o temperaturze otoczenia. Krótko mówiąc, chcemy, aby woda była podgrzewana lub dogrzewana pompą ciepła tam, gdzie jest ona używana, a nie podgrzewana w ciepłowni do np. 90 stopni, a później transportowana wielokilometrowymi rurociągami do osiedli i użytkowników, z nieuniknionymi stratami ciepła po drodze. Obniżenie temperatury w sieci pozwoli wyeliminować straty ciepła, a jednocześnie da możliwość dalszego rozwoju sieci ciepłowniczej bez konieczności inwestowania w nowe źródła ciepła, gdyż część dotychczas zużywanej energii przejmą pompy ciepła.

więcej tutaj