Zmieniony program „Czyste Powietrze” szansą dla rynku instalacyjnego

Podziel się

Program „Czyste Powietrze” wspiera wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe w celu poprawy jakości powietrza i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych już od 2018 r. Pomimo iż dotychczas program pozwalał dofinansować również inne działania z zakresu termomodernizacji, dzięki najnowszym zmianom istnieje możliwość uzyskania większego dofinansowania na przeprowadzenie tzw. kompleksowej termomodernizacji.

Dotychczas program skupiał się głównie na dofinansowaniu wymiany nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe (tzw. kopciuchów) na nowe i efektywne źródła ciepła. W Polsce takich kopciuchów jest ponad 3 mln i to one stanowią główną przyczynę zanieczyszczeń powietrza i trującego smogu. Nawet jeden kopciuch jest w stanie uprzykrzyć wieczorny spacer, utrudniając oddychanie, natomiast długotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Dlatego też obecny rok rozpoczął się dużymi zmianami w programie priorytetowym „Czyste Powietrze” – NFOŚiGW ogłosił je 3 stycznia 2023 r. Więcej tutaj