Zobacz najnowszy numer Wszystko Działa 3/2023

Podziel się

Najnowszy numer czasopisma Wszystko Działa 3/2023 jest już dostępny!

Transformacja energetyczna w naszym kraju to nieunikniony proces. Nie będzie ona jednak możliwa bez magazynów energii, które pozwalają na uelastycznienie sieci, zapewniają stabilność systemu elektroenergetycznego oraz zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski. Potrzebę ich budowy zgłaszają nie tylko przedstawiciele największych w Polsce koncernów energetycznych czy eksperci branżowi, ale coraz częściej również osoby prywatne. Dane Polskiego Stowarzyszenie Magazynowania Energii wskazują, że do 2040 r. będziemy potrzebować 40 GW mocy zainstalowanej w magazynach energii, żeby uniknąć wyłączeń OZE. O tym, że budowa takiej liczby magazynów jest realna, wielokrotnie mówiła już Barbara Adamska, prezes PSME, w trakcie swoich wystąpień, m.in. podczas ostatniej edycji Targów GreenPOWER w Poznaniu. Jednak mimo że zainteresowanie magazynami energii wzrasta, to nadal barierą w ich rozwoju jest m.in. ich wysoka cena. Pomoc w tym przypadku stanowi Program NFOŚiGW „Mój Prąd” – obecnie trwa jego piąta edycja. O tym, czy 2023 r. będzie należał do magazynów energii, warto przeczytać na str. 36.

Kluczową rolę w obecnym procesie transformacji energetycznej odgrywa też fotowoltaika. Choć jej rozwój jest coraz bardziej dynamiczny, a Polska ma ogromny potencjał w zakresie wykorzystania energii słonecznej ze względu na swoje położenie geograficzne i nasłonecznienie, to jednak jest wiele aspektów, które stanowią zagrożenie dla jej rozwoju. O potencjale, prognozach, wyzwaniach oraz barierach związanych z przyszłością fotowoltaiki przeczytacie Państwo na str. 40. 

Istotnym czynnikiem wpływającym na ograniczenie rozwoju fotowoltaiki są oczywiście również kwestie finansowe. A ponieważ bez kapitału żadne przedsięwzięcie nie zostanie zrealizowane, warto zapoznać się z różnymi metodami finansowania (str. 44), tak aby dobrać optymalną ich strukturę z punktu widzenia inwestora. Najbardziej znaną formą jest kredyt, ale można też skorzystać z leasingu, programów grantowych, dotacji oraz coraz popularniejszej formuły ESCO. 

Finansowanie ekologicznych inwestycji i odnawialnych źródeł energii wpisuje się także w misję VeloBanku. – Inwestycje w odnawialne źródła energii będą potrzebne i niezbędne. Chcemy pokazać klientom i naszym partnerom, że z dobrym wsparciem wcale nie muszą być trudne – mówią przedstawiciele VeloBanku w wywiadzie numeru. W materiale tym można przeczytać również, jaką rolę odgrywa VeloBank we wsparciu zielonej transformacji energetycznej, jakie projekty oraz produkty ma w swojej ofercie i do jakiej grupy klientów są one skierowane. W wywiadzie zwrócono też uwagę na rolę instalatorów, monterów i firm zajmujących się wykonawstwem, bo to, jak będą prowadzili swoich klientów w trudnych czasach, wpłynie na rynek. A pamiętajmy, że wyedukowany klient nie będzie bał się inwestować. 

ZOBACZ NAJNOWSZE WYDANIE >> TUTAJ